Podběl lékařský
Latinský název
Tussilago farfara L. (Asteraceae - Hvězdnicovité)
Lidové názvy
Koňské kopyto, lopušice, podbělice, podbílek, babuška, mateří líčko, podkovka, babuše, bělice, devaterník, devětsil malý, májí, májík, malý lopuch, oko Kristovo, podbíl, podbiol, podhoráz, svalník, syn před otcem, zaječí lupen
Sbíraná část
Květ, list (Farfarae flos, Farfarae folium)
Použití
Mucilaginosum, expektorans. Droga se užívá při onemocněních horních cest dýchacích – při katarech, astmatu, kašli. Podběl byl známý už v časech Hippokrata jako prostředek na tišení suchého kašle. Název tussilago je z latinského tussis = kašel a z ago = ženu. Druhové jméno souvisí s latinským far = mouka (pro moučný prášek na rubu listů). Květy jsou kontraindikovány v těhotenství a při kojení. Max. doba používání je 4-6 týdnů během roku.
Obsahové látky
Květy obsahují sliz, flavonoidy, karotenoidy, triterpeny, pyrrolizidinové alkaloidy. Listy obsahují sliz (6-10 %), stejné alkaloidy jako květy. Pyrrolizidinové alkaloidy jsou ve vyšších dávkách toxické.
Doba sběru
Květ: březen, duben, list: květen, červenec
Charakteristika
Usušený květní úbor s krátkým zbytkem stonku, sbíraný na začátku květu, slabě medového zápachu, slizovité, poněkud nahořklé chuti. Úbor je o průměru 10 až 15 mm, s krátkým zbytkem stonku. Listeny zákrovu jednořadé, četné, čárkovitě kopinaté, tupé, blanitě lemované, běloplstnaté, často načervenalé. Lůžko vypuklé, lysé, bez plevek. Terčové samčí květy nečetné, žluté, s jednořadým chmýrem. Samičí okrajové květy velmi četné, úzce jazykovité, víceřadé, delší než zákrov, žluté. Semeník krátký, chmýr víceřadý. Usušený list s krátkým řapíkem, slabě medovitého pachu, chuti slizovité, poněkud nahořklé. Čepel je o průměru až 20 cm s krátkým zbytkem řapíku, srdčitě okrouhlá, mělce dlanitě laločnatí, tuhá, lámavá. Laloky mělce oddáleně zubaté, zuby černě hrotité. Čepel mladých listů na obou stranách hustě běloplstnatá, na svrchní straně záhy vločkovitě olysávající, tmavozelená až žlutozelená, svraskalá. Dlanitá žilnatina hrubá, na spodní straně silně vyniklá, často spolu s okrajem čepele červenofialově naběhlá.
Sušení, sesychací poměr
Květ podbělu schne velmi dobře. Sušíme jej rychle, ve vrstvě do 5 cm ve stínu nebo umělým teplem do 40 °C. Zahnědlé nebo odkvétající květy s chmýřím během sušení odstraňujeme. Dobře usušený květ si musí ponechat svou původní žlutou barvu. Balíme do papírových obalů. Listy podbělu sušíme v malém množství v průvanu v jednoduché vrstvě. Výhodné je pokládat list vedle listu lícem dolů, aby plstnatá strana lépe vysychala. Je možné je usušit i navlečené na niti nebo na tenkém drátě. Pokud máme množství listů větší, pomačkáme je a sušíme je v načechrané vrstvě za občasného obracení umělým teplem do 35 °C. Usušené listy balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr květ 5:1, list 6:1.
LEROS Species Pectorales Planta - 100 g
Směs rostlinných bylin s obsahem slizu, saponinů a silic. Tyto rostlinné drogy jsou použity jako expektorancia, mucilaginosa a antiseptika.
díky
(Irča, 28. 4. 2012 21:51)